top of page

הכל נשאר במשפחה

כל מה שאתם חייבים לדעת על העברת עושר בין דורית.


שנים של חיסכון והתנהלות כלכלית נכונה, הביא אתכם או את הוריכם לצבירת נכסים נאה אשר מטבע הדברים נועדה להישאר במשפחה ולמטב את חייהם של הילדים, הנכדים ואף הנינים. העברת עושר בין דורית נשמעת כמו מונח אשר אמור להיות רלוונטי לאנשים אמידים ועשירים, אך האמת היא שכל משפחה צוברת הון מסוים. העברת עושר בין דורית, נועדה על מנת להסדיר את הנושא המשפטי על מנת למנוע חיכוכים מיותרים בין חברי המשפחה כאשר נוצר מצב בו בעלי ההון הולכים לעולמם.

מהי העברת עושר בן דורית בראי החוק? נתחיל בהגדרה הבסיסית של המונח "עושר משפחתי". המונח מגלם בתוכו את כל ההון שצברה המשפחה במהלך החיים. לצורך הסדרת הירושה והעברת הנכסים לדור הבא, יש צורך להבין את המבנה הספציפי של כל משפחה ומשפחה לחישוב החלוקה.

בישראל על פי חוק הירושה היבש, 50% מנכסי המנוח עוברים לבן\בת הזוג וה- 50% שנותרו יתחלקו בין הילדים בצורה שווה. על פניו חלוקה הוגנת אך היא אינה לוקחת בחשבון את הגמישות הנדרשת בכל תא ותא משפחתי. מטרת התהליך של העברת עושר בין דורית, הוא לדאוג להעברה של נכסים כמו נכסי נדל"ן וגם של מוצרי חיסכון ופנסיה שהמשפחה רכשה עם השנים. בנוסף, התהליך מסייע בתכנון מיסוי נכון לנהנים וחלוקה גמישה יותר של העושר המשפחתי הנצבר. לכן יש צורך בהבנת התהליך מהיבטים שונים - היבטים כלכליים, היבטים שונים של מיסוי וכמובן היבטים משפטיים.

כיצד מבצעים תהליך העברת עושר בין דורית? לפני שאתם או הוריכם כותבים צוואה, כדאי שתתחילו בשאלות הקשות – מי מבני המשפחה יהיה מעורב בתהליך? האם מערבים את הילדים בהחלטות? האם מחליטים רק בני הזוג? בנוסף, חשוב לבחור את איש המקצוע והמתכנן הפיננסי הנכון, אשר יסייע לכם בתהליך בצורה הנכונה והנבונה ביותר.

לאחר מכאן נפנה לשאלות הפונקציונליות – למי נוריש ומה נוריש. במקרים רבים כאשר מדובר בסכומים לא מבוטלים, ההורה מעוניין להשאיר סכומים נזילים לשמירת רמת החיים של ילדו אך באותה נשימה לדאוג כי הצאצא לא יהיה מפונק וסורר ויפתח מוסר עבודה. במקרה זה, יש להפקיד נאמן וקרן נאמנות. אם מדובר באנשים אמידים אזי התכנון הפיננסי יהיה בצורה המתחשבת בצרכי הילד אך יתכן כי לא יהיה צורך להעמיד עבורו נאמנים וקרן נאמנות.

הצלחה בהורשה נכונה – הפחתת חבות המס על היורשים והגדלת הרווחיות במידה והורשתם לילדכם את העסק המשפחתי, תלויה רבות בליווי המקצועי אותו מקבלת המשפחה. יש סיבות רבות מדוע כדאי לערב איש מקצוע בתהליך – החל ממניעת סכסוכים וכלה בבחינת התאמת היורש לעסק המשפחתי וניהול נכון עתידי של הירושה. בנוסף לירושה החוק הישראלי מאפשר – "מתנה בחיים" על מנת שהדור המבוגר יהיה שקט ויכול לראות עוד בחייו את העברת העושר הבין דורית מתבצעת כראוי.

"מתנה בחיים"


או במילים פשוטות – חלוקת ירושה בחיים. המחוקק הישראלי הבין את הרגישות של צוואה וירושה ולכן העניק אופציה לדור המבוגר להעביר חלק או את מרבית ההון לנהנים, עוד בחייהם. המשמעות שונה מצוואה כמובן, כי המורישים צריכים לדאוג לשארית חייהם בו בזמן לסכום אותו יקצו לירושה. למתנה בחיים או ירושה בחיים יש גם מיסוי שונה מאשר ירושה. בסוג ההורשה הזה המורישים יכולים לשמור על השליטה במגוון הנכסים המעברים או להעביר את הנכסים בצורה מדורגת תוך התאמת הנכס ליורש, ליכולותיו ולמצבו הכללי בחיים ובכך הם ממזערים סיכונים עבור העסק המשפחתי ומונעים סכסוכי יורשים. המיסוי כמובן גם הוא שונה בצורה זו של העברת עושר בין דורית.לא משנה אם אתם מתכננים העברת עושר בין דורית עוד בחייכם או לאחר 120 שנה בשיבה טובה, זכרו שזהו תהליך משפטי והוא אינו חד פעמי. לכן עליכם להיפגש עם מתכנן פיננסי המתמחה בהעברת עושר בין דורית, שידע לשאול את השאלות הנכונות ולפרוש בפניכם את מגוון האופציות העומדות בפניכם, כאשר אתם מתכננים את היציבות ושימור העסק המשפחתי, לדורות הבאים.

Comments


עוד כתבות במיוחד בשבילך

bottom of page