top of page

חומר טוב – השקעה אלטרנטיבית בשוק הקנאביס

בין אם אתם מעריצי הצמח או בין אם אתם מתנגדיו עובדה אחת לא ניתן להכחיש – הקנאביס נסחר כבר אלפי שנים והוא כאן כדי להישאר, אז למה שלא תרוויחו ממנו?


שוק הקנאביס העולמי לא כולל את הדילר השכונתי אלא מדובר בשוק לוהט בתחום ההשקעות האלטרנטיביות.

שנים צמח הקנאביס קושר ל"היפים", תרבויות מרד שונות וזכה למוניטין מפוקפק אך מאז שנות השמונים של המאה הקודמת, המחקר המדעי על סגולותיו הרפואיות שינה את התפיסה על הצמח ועל כן נעשו שינויים רגולטוריים המקלים מאוד על השימוש בצמח לרפואה וכן גם לפנאי. מטבע הדברים אישורים אלו ויכולות הצמח הגבירו את ההתעניינות מצד חברות פארמה גדולות שסוחפות אחריהן לא מעט משקיעים קטנים כגדולים. גם אתם יכולים ליהנות משוק הקנאביס ולא, לא צריך בשביל זה לקחת לריאות, רק להקשיב למומחים של ווביז.


על קצה המזלג – צמח הקנאביס. הדבר הראשון העולה במוחם של רוב האנשים כאשר הם שומעים את המונח "קנאביס" הוא כמובן השימוש הידוע בו לצרכי פנאי והנאה. בשנות ה 60 וה 70 נעשה לו פרסום לא הוגן, בעיקר בשל הקישור לתרבות הנגד של ההיפים. אך לקנאביס שימושים רבים ומרחיקי לכת לא רק בתרבות הפנאי אלא גם בעולם הרפואה החל משימוש להקלת כאבים, בחילות, חוסר תאבון נגד אפילפסיה וכמובן שימוש נרחב כנגד מחלת הסרטן ואלו רק מקצת הסגולות הידועות לרפואה כיום. למעשה רק בשנות ה 30 נאסר השימוש בצמח ולפני כן היה מרכיב פעיל בתרופות רבות. גם לסיבי הצמח עצמו ישנו שימוש בתעשיית האופנה והעיצוב. אבל עם עוד לא השתכנעתם הקשיבו למספרים שרצים בשוק הקנאביס: שוק הקנאביס צומח בקצב כאשר ההוצאה העולמית על נגזרות הצמח הייתה 29 מילארד דולר ב 2020 וצפויה לגדול ל 63 מליארד דולרים (!!) בארבע השנים הקרובות. וזו צמיחה שלא משאירה משקיע טוב, אדיש. אז איך משקיעים בשוק הקנאביס? קודם כל בחרו את האפיק הנכון.

באילו אפיקים משקיעים בקנאביס לפני שאתם רצים להשקיע, כדאי שתבררו את המוצר המדויק של הקנאביס בו אתם משקיעים. ראשית, ישנם שני סוגים עיקריים של מוצרי קנאביס להשקעה: קנאביס לצרכי פנאי וקנאביס רפואי. קנאביס רפואי: קנאביס המאושר לשימוש להקלה במחלות ותופעות שונות. לרוב יינתן במרשם רופא והוא חוקי ב 35 מדינות בארצות הברית ומעל ל 30 מדינות בכל העולם. קנאביס לצרכי פנאי: חוקי במרבית המדינות בארצות הברית ובמדינות כגון ספרד, הולנד, גרמניה. ה-THC הוא המרכיב הפסיכואקטיבי. ה-CBD הינו רכיב הלא-פסיכואקטיבי בקנאביס, ויכולותיו עוזרות למגוון בעיות רפואיות מאפילפסיה ועד סרטן. שנית, יש 3 סוגי מניות בהן אתם יכולים להשקיע בתחום הקנאביס: 1. חברות מגדלי קנאביס וקמעונאי קנאביס: חברות המגדלות קנאביס, יש להן מתקנים ייחודיים וחממות הן אחראיות על הקטיף ומבצעות גם את ההפצה ללקוחות הקצה. חלק מחברות אלו גם מפעילות חנויות מורשות לממכר קנאביס רפואי או קנאביס לשימוש פנאי לפי החוק באותה המדינה בה הן פועלות.

2. ביוטכנולוגיה: חברות ביו טק המבססות את המחקר והתרופות שלהן על נגזרות הצמח.

3. מוצרים ושירותים נלווים: מוצרים תומכים בשוק הקנאביס – מערכות השקייה חכמות, תאורה מיוחדת שירותי אריזה וניהול כולל של פעילות הממכר. עכשיו כשהבנתם מי נגד מי ואילו אופציות עומדות בפניכם, בוא נדבר על הסיכונים הגלומים בהשקעה בתחום הקנאביס.

חסרונות וסיכונים בהשקעה בקנאביס.

בעולם ההשקעות, אין דבר כזה השקעה ללא איזשהו סיכון בצידה ושוק הקנאביס גם הוא אינו חף מסיכונים. כפי שלכל השקעה יש את הסיכונים הייחודיים לה כך גם לקנאביס: סיכון משפטי: למרות הרפורמות מרחיקות הלכת מכירת הצמח עודנה בלתי חוקית ברמה הפדרלית בארצות הברית. בנוסף החוק מטיל מגבלות חמורות על בנקים העוסקים בתחומי המריחואנה. לכן ישנם קשיים לגוף העוסק בקנאביס לקבל שירותים פיננסיים קריטיים.

בהיצע / ביקוש: כאשר יש לגליזציה מוחלטת וניתן לגדל בצורה נרחבת את הצמח, מגדלי מריחואנה יוכלו לבצע התרחבות על מנת להגדיל את הייצור ולתת מענה לביקוש המריחואנה לצרכי פנאי. אם כך כאשר ההיצע יעלה על הביקוש, המחיר יורד. בסיטואציה כזו מגדלי המריחואנה יאלצו להוריד מחירים מה שיפגע בהכנסות ובמניות שלהם.

סיכון מניית (OTC) מניות OTC לא מגישות דוחות כספיים רגילים, המאפשרים למשקיע להעריך את הסיכון הגלום בהשקעה

מגבלה כספית: חברות רבות אינן רווחיות לאורך זמן ולכן תזרים המזומנים שלהם לרוב נגמר מהר. לעיתים קרובות הם נאלצות להנפיק מניות חדשות המדללות את שווי המנייה הקודם. אם הגעתם עד לכאן ואתם לא חוששים, הנה מה שחשוב לשים לב אליו בהשקעה בקנאביס

כללי אצבע להשקעה בקנאביס חשוב לזכור שמניית קנאביס אינה שונה כלל ממנייה אחרת שבה אתם שוקלים לסחור. לכן כדאי לעשות מחקר על החברה בה אתם מעוניינים להשקיע – לבדוק את צוות ההנהלה הבכיר, הצלחות קודמות, ואת האתגרים שצלחו לאורך קיומה של החברה, את מכפילי הרווח וביצועים היסטוריים. חקרו את האסטרטגיה העסקית של החברה והשוו אותה אל מול המתחרות שלה. למשל מגדל הולנדי מקומי המעוניין להפיץ רק להולנד או מגדל קנדי המוכן להתרחבות עולמית. שימו לב כמובן לשורת הרווח – האם החברה רווחית לא.

חשוב לחקור את הפרמטרים הייחודיים למניות קנאביס. למשל העלויות של מגדל זה מול אחר. חשיבותו של פרמטר זה נעוצה בכך שמגדל קנאביס בעלות נמוכה יכול להציע תחרות טובה יותר בשוק מבחינת המחיר. כאשר אנו מדברים על ביו טק מבוסס קנאביס כדאי לשים לב לחברות המציאות חלופה ללא קנאביס אשר נמצאות בפיתוח.

בשוק הקנאביס החלטה רגולטורית אחת יכולה לשנות את ערך המנייה לטוב או לרע לכן הקפידו להיות בקיאים בחוקי המריחואנה באזור בו החברה בה אתם מעוניינים להשקיע נמצאת.

יש לכם שאלות על השקעות אלטרנטיביות? השקעות בתחום הקנאביס? הצטרפו לוובינרים החינמיים של ווביז עם פנאל מומחים שיעניק לכם את כל המידע על השקעות ותכנון פיננסי.

Comments


עוד כתבות במיוחד בשבילך

bottom of page