top of page

כסף לא גדל על העצים, הוא גדל באינטרנט

הביטקוין פרץ לחיינו לפני עשור והביא עימו טכנולוגיה של מטבעות מבוזרים ששינתה את עולם הפיננסים.


הביטקוין פרץ לחיינו לפני עשור והביא עימו טכנולוגיה של מטבעות מבוזרים ששינתה את עולם הפיננסים. גם כיום, גל של מטבעות וירטואליים סוחף את העולם והוא לא עוצר. מדי יום אנחנו שומעים על ערכים דמיוניים למטבע זה או אחר ובליבנו תחושת החמצה – למה לא קניתי כשזה היה במחיר רצפה? אז לפני שאתם רצים לקנות ולהשקיע במטבעות מבוזרים כי ככה הקולגה שלכם לעבודה מימן את החופשה בסיישל, כדאי שתדעו על מה, מתי ואיך להסתכל. ווביז מגישים לכם את המבוא למטבעות מבוזרים, המשיכו לקרוא.

מהו מטבע מבוזר? לפני שאנחנו נכנסים לשמות כמו ביטקוין ואת'ריום, כדאי שנבין לפני הכל מהו מטבע מבוזר. כמו רוב המטבעות שאנחנו מכירים, ערכו של מטבע מבוזר נקבע לפי הסכמה בין משתמשים שונים בו. כל מטבע דורש הסכמה חברתית רחבה לשימוש בו במקרה של הכסף שאנחנו מכירים – דולר, שקל, יורו – זהו "כסף פיאט" כסף הנמצא בסמכות המדינה והיא מאשרת לבנק מרכזי או גופים אחרים לקבוע את ערכו.

בניגוד למטבעות הרגילים שאנחנו מכירים, מטבע מפוזר הוא כסף שלא צמוד לרגולציה ולחוקים של אף מדינה ואף בנק אלא קיים מכורח הסכמה והאמונה בו של משתתפים שאינם מכירים זה את זה, באינטרנט. הוא נוצר באמצעים טכנולוגים ולא עונה לאף בנק או גוף מסחרי חיצוני.

מטבע מבוזר הוא חלק ממערכת מבוזרת רבת משתמשים והגדרתו היא נגזרת הגדרתית של פרוטוקולי תקשורת ופרוטוקול הצפנה בין משתמשים ברשת. השווי של מטבע מבוזר בעצם, נקבע על ידי אנשים שמאמינים שיש להם ערך המצדיק החלפת טובין – שירותים או סחורה. בעזרת טכנולוגית הבלוקצ'יין, שהיא פעילות מאובטחת בין שני צדדים ללא תיווך גוף ממסדי כאשר הגורם המנהל הוא בעצם "בלוקים" של מידע, המטבע ניתן למימוש. אך טכנולוגיה זו אינה אנונימית ופתוח לכולם כך שלמרות שמטבע אינה מקושרת לזהות כל שהיא ניתן להתחקות אחר העסקאות ולזהות משתמשים. עוד דרך לשימוש במטבע מבוזר היא גוף מרכזי המנהל אותו ב"חתימה עיוורת". לעומת זאת מטבעות מבוזרים דורשים את הסכמת הסכום הנקוב של משתמשי הרשת. למשל בביטקוין ישנה תוספת קבועה של מטבעות כל עשר דקות. כך שהכמות מצטמצמת ב 50% בכל 4 שנים והיא צפויה להיפסק בשנת 2140. אם כך כסף מבוזר הינו כסף שלא צמוד לרגולציה ולחוקים שאנחנו מכירים ולמעשה זוהי פעולה פיננסית שלא נדרש בה תיווך של מקור ממוסד, כאשר כל מטבע הוא ספר חשבונות וירטואלי הסופר את כמות הכסף הנמצאת בכל חשבון דיגיטלי. סוגי מטבעות מבוזרים. אם כאן לאחר שהבנו מהו מטבע מבוזר, הגיע הזמן לעשות לכם סדר עם רשימה קצרה וממוקדת של מטבעות וירטואליים נבחרים. ביטקוין – שמו הוא הלחם של ביט – סבית מידע ומטבע באנגלית "קוין". הגרסה הראשונה של הפרוטוקול פותחה ב 2008. הביטקוין אינו מופק על ידי ממשלה או בנק, הוא נוצר בקריפטוגרפיה ורשת תקשורת בין עמית לעמית. ההנפקה של המטבעות החדשים נקראת "כרייה" והיא דורשת כח מחשוב וחישוב רב. שוויו של הביטקוין נכון להיום הוא – כל ביטקוין אחד שווה כ 40 אלף דולרים. את'ריום – זוהי מערכת נוספת מבוססת בלוקצ'יין המאפשרת יצירת אסימונים וחוזים חכמים. המערכת מאפשרת יצירת מטבע הנקרא את'ר ונכון להיום שוויו כ 2300 דולרים. אלו הם שני השחקנים הענקיים בתחום המטבעות המבוזרים. השחקנים הבאים מוכרים פחות אך בשנים הקרובות תשמעו עליהם יותר ויותר, ואלו שמות: תת'ר – שווי דולר אחד בייננס קוין – 316 דולר קרדנו – 1.29 דולר XRP – 0.72 דולר דוג'קוין -0.2 דולר פולקה דוט – 14.1 דולר BUSD – 0.99 דולר יוניסוואפ – 19 דולר ביטקוין קאש – 511 דולר לייטקויין – 132 דולר. ערכי המטבעות משתנים באופן תדיר ואתם יכולים לצפות בהם בזמן אמת כאן - https://il.investing.com/crypto/currencies

מטבע מבוזר כאמצעי תשלום לגיטימי. היתרון החשוב של המטבעות הוא הנגישות שלהם בכל העולם. אך עם זאת היכולת של ההעברות במטבע מבוזר עדיין נמוכה לעומת כרטיסי אשראי ומערכות בנקאיות רגילות. מה כל שכן שמטבע מבוזר זקוק למקור חשמל כגון מחשב או נייד כדי לפעול. כדי להחליף את הרגולטור המקומי הוקמו מנגנוני סליקה. על מנת להבטיח כי המערכת נשארת מבוזרת כל המשתתפים מקבלים את המידע ולכן תשלום בביטקוין נחשב תקף רק לאחר שהמידע שודר לכל משתתפי הרשת, אולם מקור ויעד התשלום הם רק על פי הכתובת של הארנק – חשבון הבנק הוירטואלי. העברת מטבע מבוזר הינה סופית ולא ניתנת לביטול ממש כמו תשלום רגיל.

מהו המעמד החוקי של מטבעות מבוזרים? איזה מטבע הכי פופולרי ולמה? באיזה מטבע נכון להשקיע ולמה ציוץ של אילון מאסק יכול לרסק או להעלות לכם את ההשקעה? בכתבה הבאה... עקבו אחרינו באתר ובפייסבוק ווביז – השער שלך לעולם הפיננסי.


Comments


עוד כתבות במיוחד בשבילך

bottom of page