top of page

השקעה בנדל"ן – תשואה וביטחון

אין ספק שמכל ההשקעות האלטרנטיביות, השקעה בנדל"ן היא המוכרת והנחשקת ביותר על ידי מרבית הציבור בישראל.

החלום הישראלי כולל בתוכו לא בית אחד אלא שניים – אחד למגורים ואחד למינוף כלכלי, שכן הישראלי הנבון יודע שהדרך אל עתיד פיננסי ורוד, עוברת דרך עולם ההשקעות ואין השקעה יציבה ומניבה כנדל"ן.

השקעה אלטרנטיבית בנדל"ן מציעה חלופה ריאלית ומבוססת עבור המשקיע הסולידי. משקיע זה אינו מעוניין בטלטלות שוק ההון – איגרות חוב ומניות אינן קוסמות לו, הוא אינו מעוניין בקורלציה מותאמת לבורסה. השקעה אלטרנטיבית בנדל"ן הינה אפיק סולידי שכמעט שאינו מושפע משוק ההון ומעניקה הכנסה פאסיבית ותשואה נאה למשקיע, לצד תחושה יחסית של ביטחון ושליטה. אם כן, מה הן ההשקעות המומלצות בנדל"ן? המשיכו לקרוא.

מהן השקעות שמציע הנדל”ן?

כשאנחנו שומעים השקעה בנדל"ן, מיד אנו חושבים על דירה להשכיר, אך ישנם עוד אפיקי השקעה וההיצע בשוק רב: נדל"ן למגורים\השכרה, נדל"ן מסחרי – מתחמים תעשייתיים, קניונים וחנויות או נדל"ן עסקי – בתי מלון ובנייני משרדים. בעולם הנדל"ן תמצאו שפע של פרויקטים – החל מ ‘מחיר למשתכן’, בניית תמ”א 38, פינוי בינוי, התחדשות עירונית וכמובן – נדל"ן בחו"ל.

נדלן מסחרי\ עסקי נתחיל דווקא בהשקעה "הגדולה" – נדלן מסחרי או עסקי. זהו כל נדל"ן שאינו למגורים – בתי משרדים, קניונים וחנויות, מבנים תעשייתיים, מחסנים, תחנות דלק, מגרשי חנייה, בתי מלון, מתחמי מזון וכיוצא באלו. בתחום הנדל"ן המסחרי רוב העסקאות הינן בסכומים משמעותיים ועל כן העסקה היא ממושכת ומורכבת יותר מנדל"ן פרטי. התשואות בענף זה הן גבוהות יותר מטבע הדברים וינועו סביב ה-8% ולעיתים אף יחצו את קו ה 10% בשנה. בנוסף בעסקאות מסוג אלו הנכס מעלה את ערכו עם הזמן ובמקרה של מימוש ניתן לקבל מחיר אשר משמעותית גבוה יותר מסכום הרכישה. השקעות בנכסים מסוג אלו כמובן חייבות במס בהתאם. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי הסיכון הקיים בהשקעה זו גבוה יותר כיוון שבעל הנכס מסתמך על הצלחתו של השוכר, שכן נכס מסחרי העומד ריק משלם ארנונה גבוה יותר מנכס פרטי. בנוסף, יש לקחת בחשבון ששוק הנדל"ן המסחרי אינו חווה את אותן עליות כשוק הנדל"ן הפרטי.

עוד משהו שחשוב לדעת הוא שעל מנת להשקיע בנדל"ן מסחרי אתם חייבים להיות עוסקים מורשים ולנהל ספרי חשבונות. אם אינכם רוצים את הטרחה הזו תמיד תוכלו להשקיע בקרנות או גופים, המושקעים בנדל"ן מסחרי בארץ ובעולם.

נדל"ן פרטי אם יש שוק לוהט שרק מתחמם כל הזמן – הרי זהו שוק הנדל"ן הפרטי ויתרה מכך – שוק הנדל"ן הפרטי בישראל. שוק הנדל"ן בישראל לא רק שומר על יציבות אלא נמצא במגמת עלייה, כן – גם בתקופת הקורונה. כפי שאנו חוזרים ואומרים – השקעה אלטרנטיבית בנדל"ן פרטי היא אחת ההשקעות הפופולריות ולו רק בשל האפשרות להרוויח ללא צורך בתעודת עוסק מורשה והסתמכות על הצלחה של צד שלישי, כמו בהשקעה הנדל"ן עסקי. נדל"ן פרטי מאפשר לקנות ולמכור את הנכס באופן מהיר עם תשואה נאה. אם בחרתם בדרך השנייה – להשכיר את הנכס, הרי שתהנו מהכנסה פאסיבית קבועה ויתכן כי לא תאלצו להתמודד עם שוכרים רבים, לעומת נדל"ן מסחרי המחייב התמודדות עם ריבוי שוכרים. בנוסף כאשר משקיעים בנדל"ן פרטי, אין תשלום למס הכנסה או מע"מ ולמעשה חובת תשלום למס הכנסה חלה על השכרת נכס מעל 5000 ₪, לעומת נדל"ן מסחרי שהשכרתו, ולא משנה באיזה מחיר, חבה במיסים כמו כל עסק ויתרה מכך בתעודת עוסק מורשה. התשואות בישראל נעות בין 4% ויכולות להגיע עד 6% ובנדל"ן מעבר לים תוכלו להצטרף לקבוצות רכישה או בתי השקעות הרוכשים פרויקטים בחו"ל וליהנות מתשואות נאות יותר. היתרון בנדל"ן בחו"ל הוא בעיקר במחיר האטרקטיבי מול ישראל. יתרון נוסף הוא בהשקעה בשווקים מתעוררים אשר קניית נכס היום בזול תביא לתשואה מצוינת בעתיד. השקעה בנדל"ן בחו"ל מורכבת יותר ומומלץ לעשותה עם אנשי מקצוע מיומנים הבקיאים בחוקי המדינה של הנכס המבוקש.

אל תשכחו כי נכס פיסי שומר על אורכו למשך השנים ותנודות השוק אינן עזות כמו בשוק ההון על כן השקעה אלטרנטיבית בנדל"ן משמעותה יציבות – נכס נדלני יעמוד במבחן הזמן ובעיתות משבר. רק לסבר את האוזן - ב- 2020, השנה הקשה ביותר בעולם, מחירי הנדל"ן בישראל צמחו ב 4% - כן, אפילו הקורונה לא הצליחה להכניע את שוק הנדל"ן הישראלי. לנדל"ן ערך נפשי גדול – במקרה הכי גרוע, אם ההשקעה לא צלחה, אתם נשארים עם הנכס, ובמקרה של כח עליון יש ביטוח המכסה את אובדן הנכס.השקעות אלטרנטיביות בנדל"ן – מה עושים?

בין אם אתם שוקלים נכס מסחרי או נכס פרטי, עומדות בפניכם שתי אופציות – השקעה פרטית ישירה בנכס או השקעה דרך קרן נדל"ן אשר מאתרת ומנהלת את הנכס עבורכם. אם תבחרו לטוס סולו, אתם מתחייבים למתווך שיאתר את הנכס, שמאי להערכתו, עורך דין לניהול העסקאות, תחזוקה שוטפת וכן הלאה.

בהשקעה בקרן נדל"ן אלטרנטיבית ייעודית, צוות מומחים מסייע לכם לבחור את הנכס, מנהל אותו עבורכם וממצה את פוטנציאל התשואה שלו. הקרנות הללו בנויות מאדם או חברה עסקית האחראיים לניהול הקרן. תחת הניהול שלהם ישנם 35 ‘שותפים מוגבלים’ - אלו הם המשקיעים שמצטרפים אל הקרן. עורך דין המוגדר כ"נאמן" ידאג להתנהלות תקינה של העברת הכספים – החל מההשקעה וכלה בחלוקת התשואה. קרנות אלו דואגות למיקסום הרווח על ידי בחינה מדוקדקת ובדיקת נאותות של כל נכס ובנוסף ידאגו גם לבדיקת דיירים על מנת שהרווח שלכם יהיה מקסימלי וגם השקט הנפשי.למי מתאימה השקעה אלטרנטיבית בנדל"ן?

השקעה אלטרנטיבית בנדל”ן מתאימה הן לבעלי הון משמעותי וגופים מסחריים והן למשקיע הפרטי שיש לו חסכונות או ירושה יפה שהוא מעוניין למנף כלכלית. אם יש בכיסכם פרוטה או שתיים, אתם מחפשים להשקיע בסכומים של מאות אלפים ואינכם אוהבי ריגושים גדולים וסיכונים גבוהים, השקעה אלטרנטיבית בנדל"ן מעניקה לכסף שלכם מינוף סולידי ותשואה נאה ובעיקר שקט נפשי ויציבות.


Comments


עוד כתבות במיוחד בשבילך

bottom of page