top of page

שנה הלכה שנה באה – ולכם מגיעה הטבה! קראו עכשיו על הטבות מס לסוף שנת 2021

אם אתם מפקידים כספים לחיסכון הפנסיוני שלכם בכל חודש, ייתכן ומגיעות לכם הטבות ששוות לא מעט כסף בסוף השנה.


לפני שאנו משיקים את כוסות השמפניה ומברכים את בואה של 2022 יש לנו עוד כמה מאזנים לסגור. אז לפני שעושים תוכניות - פיננסיות ואחרות - לשנה החדשה, כדאי לעשות היכרות קצרה עם הטבות המס המגיעות לכם. אם אתם מפקידים כל חודש באופן עקבי הפרשה לצבירה פנסיונית, בסוף השנה מחכות לכם הטבות ששוות לא מעט כסף. חודשים נובמבר ודצמבר הם הזמן הנכון לחישובי המס לקראת השנה החדשה. בחודשים אלו, אתם מקבלים הזדמנות לחסוך לא מעט שקלים. הכנו לכם מדריך קצרצר על הטבות המס בגין הפרשה פנסיונית שתוכלו לנצל ממש עכשיו, שנייה לפני ששנת 2021 מגיע לסיומה. מוכנים? המשיכו לקרוא.

מי זכאי להטבות מס על הפרשות פנסיוניות לסוף השנה?

ראשית, להטבות זכאים רק מי שהפקידו באופן עצמאי לקרנות וביטוחים פנסיונים שלא דרך תלוש שכר. גם שכיר אשר הפקיד באופן עצמאי יכול להיות זכאי אך כעת נעסוק בדין ההטבה עבור עצמאים בלבד: עצמאיים – בעלי עסק אשר הפרישו לעצמם סכומים לביטוח פנסיוני. שכירים – שכיר שאינו עובד וממשיך לשלם לקופת גמל גם בזמן שהוא מובטל או נמצא בין עבודות. עמית – אדם בעל קרן פנסיה שהיה זכאי לנכות זמנית ותקופתה הסתיימה. אישה לאחר חופשת לידה – יולדת שנשארה לאחר חופשת הלידה בחופשה ללא תשלום והמשיכה לבצע עבור עצמה את ההפקדות לחיסכון הפנסיוני על מנת לשמור על זכויותיה. עובד בחל"ת – עובד אשר נמצא בחופשה ללא תשלום ומעוניין להמשיך את הרצף לביטוח הפנסיוני ולהפריש במקום מקום העבודה. כל אדם המעוניין להגדיל את החיסכון הפנסיוני ולכן מפריש מעבר לתלוש השכר. כל אדם המעוניין לחסוך וחוסך לגיל פרישה בתוכנית פנסיונית. אם גובה ההכנסה שלכם אינו מחויב בתשלום מס הכנסה לא תוכלו ליהנות מהטבת המס.

הטבת מס בגין הפקדות פנסיוניות לעצמאיים

אם אתם נמנים עם אחת מהקבוצות שציינו למעלה ואתם עצמאים שזכאים להטבה, ייתכן ואתם זכאים אך שימו לב – הסכומים בהטבת המס משתנים בהתאם לגובה הכנסותיכם, כמה הפרשתם לקרן הפנסיה ונתונים נוספים. במידה ונמצאתם כשירים להטבה, אלו התנאים בהן היא תבוצע: עצמאי רשאי להפקיד עד 16% מכלל ההכנסה ועד גובה התקרה להלן ויקבל עבור ההפקדה את הטבות המס הללו: הכרה בסכום ההפקדה לפנסיה כ-"הוצאה מוכרת". חשוב לציין כי הטבה זו מוגבלת להכנסה הנמוכה מ- 23,000 שקלים ועד 11% ממנה ומזכה אתכם בניכוי סכום ההפקדה לביטוח הפנסיוני.

זיכוי ממס על הפקדות עד 5% מההכנסה יתאפשר בתנאים הבאים:

  • "עמית מוטב" – עמית מוטב הוא מי שסך ההפקדות שלו באותה שנה עולה על 20 אלף שקלים ויוכל ליהנות מהטבה זו בתנאי שהסכום שהופקד מעבר לתלוש השכר לא עולה על 10,440 שקלים באותה שנה.

  • חוסך שאינו "עמית מוטב" יהנה מהטבת ה 5% עד תקרה של 14,760 ש"ח בלבד.

  • עצמאי שהפקיד 0.5% נוספים מהכנסתו יוכל לקבל עבורם 35% זיכוי ממס. את ההטבה הזו יוכל העמית לנצל רק אם לא ניצל עוד הטבה הניתנת ברכישת ביטוח אובדן כושר עבודה.

ניתן לשלב את שתי ההטבות, זאת בתנאי שסכום ההפקדה לזיכוי לא עולה על 5.5% מההכנסות, ובתנאי שהסכום כולו הזכאי להטבה לא עולה על 11% מהכנסות וכמובן כפוף לתקרות ההכנסה שמנינו.

הטבת מס בגין הפקדות פנסיוניות לעובדים שכירים

הפקדה עצמאית מעבר לתלוש יכולה לזכות אתכם בהטבות מס אם לעובד ישנם הכנסות שלא חייבות בביטוח פנסיוני כגון אש"ל, הבראה, שעות נוספות ובונוסים שונים שלא נכללים בהכנסה ממנה מופרשת הפנסיה. ניתן לבחור בשתי צורות להטבת המס – ניכוי וזיכוי. זיכוי – הפחתת 35% מגובה ההפקדה ניכוי – הפחתה של גובה השכר לצורך חישוב גובה המס ניתן לשלב בין ההטבות. הסכום מקסימלי שניתן לקבל עבורו הטבות הוא 16% מגובה השכר ולא יותר מתקרות השכר המפורטות להלן: ניכוי – המס בו חייב העובד יחושב בעצם מתוך שכר נמוך מהשכר בפועל. את הניכוי ניתן לקבל עבור הפקדה של עד 11% מהחלק עבורו לא הופקדו כספים ועד משכורת מקסימלית של 8,700 שקלים. זיכוי – הקטנת גובה המס שעל העובד לשלם. כלומר מתוך סך כל הסכום אותו העובד חייב לשלם, יופחת סכום הזיכוי לו הוא זכאי. הסכום המקסימלי שניתן להפקיד ולקבל עבורו זיכוי מס תלוי בגובה השכר ובשיעור ההפקדות שביצע דרך תלוש המשכורת.


השנה אוטוטו מסתיימת ולא כדאי שתפספסו את ההזדמנות להטבות המס הללו שיכולות להסתכם בכמה אלפי שקלים. אם אינכם בטוחים כיצד לבצע או להגיש את הבקשה להטבת המס, אנו ממליצים להתייעץ ולהסתייע באיש מקצוע שיעזור לכם להוציא את המיטב מן השנה שחלפה ולפתוח את השנה הבאה עם הטבה משמחת!Comments


עוד כתבות במיוחד בשבילך

bottom of page