top of page

שינויים בהרגלי הפרישה- על משמעות העלאת גיל הפרישה לנשים

באוקטובר 21 אישרה הממשלה את העלאת גיל הפרישה לנשים ל-65. מה משמעות השינוי? מה ההשפעה על כספי הפנסיה של הנשים? אילו הזדמנויות טומן בחובו השינוי? מדריך.


ידוע כי תוחלת החיים שלנו עולה מדי שנה ועם השינוי באורח החיים ויכולתם של בני הגיל השלישי להיות חיוניים במקומות העבודה, נוצרות רפורמות להתאים את שוק העבודה אל קצב החיים העכשווי.

גיל הפרישה לנשים הוא נושא שעלה על הפרק של כמה וכמה ממשלות. כעת הצעת החוק להעלאת גיל הפנסיה לנשים ל-65 הופכת למציאות כאשר ב-22 באוקטובר 2021 ועדת הכספים אישרה אותה רשמית. אז מה המשמעות? מה הן הביקורות על המהלך והכי חשוב אילו הטבות מחכות לכן בפרישה? המשיכו לקרוא.


בעד ונגד – העלאת גיל הפרישה

סוגיית העלאת גיל הפרישה לנשים נידונה בממשלות שונות מעל לעשור. הטעמים שנמנו בעד ההחלטה הינם עליית תוחלת החיים מחד והצורך בפנסיה גבוהה יותר מאידך. המצדדים בהצעת החוק טענו כי כל שנת עבודה נוספת מסייעת לחסכונות, כי נשים בגיל הזה עדיין במלוא כוחותיהם ויכולות ליהנות מעוד שנות עבודה וכמובן צבירה פנסיונית נוספת לשנות הפרישה. המקטרגים על החוק טוענים כי הוא אי אפשר להתעלם מגיל הזכאות לקצבת זקנה הקשור קשר הדוק לעליית גיל הפרישה. המצדדים טוענים כי אפשר להעלות את גיל הפרישה מבלי לפגוע בקצבת הזקנה המסייעת לנשים מוחלשות, נשים שאינן מסוגלות להשתלב מחדש בשוק העבודה ונשים במקצועות שוחקים בעלי שכר נמוך הזקוקות לפנסיה וקצבת זקנה גם יחד. ההצעה להפריד את קצבת הזקנה מגיל הפרישה נשמעת במשרדי האוצר זמן לא מבוטל, אך כך או כך, גיל הפרישה לנשים יעלה בהדרגה כאשר הכוונה שיתייצב ב 2030 על גיל 65.


מהי המשמעות עבורך בפועל?

בראש ובראשונה העלאת גיל הפרישה משמעו – עוד שנים לצבירת פנסיה עבור הנשים אך בנוסף הממשלה מעניקה סל הטבות לפורשות שעלותו הכוללת תגיע עד למיליארד שקלים. אז מה יש לנו בסל? הכפלת מענק העבודה – זוהי תוספת שרשות המיסים מעניקה לשכירים ועצמאים בעלי הכנסה נמוכה. מטרת המענק הוא לעודד ולתמוך בעובדים בעלי הכנסה נמוכה ולסייע בצמצום פערים חברתיים כלכליים. העלאת גיל הפרישה כפי שכתבנו למעלה, עלולה לא להיטיב עם נשים מבוגרות המעוניינות להשתלב בשוק העבודה, לכן המחוקק קבע את הכפלת המענק ואף את הארכתו עד גיל 70 לנשים. הארכת דמי אבטלה לנשים מעל 60 – עד כה עמדה תקופה זו על 175 ימים כעת היא תתעדכן ל-300 ימים על מנת לאפשר לנשים לא להיפגע כאשר הן מעוניינות להקדים את הפרישה שלהן. אישה שנפלטה משוק העבודה מגיל 57 ומעלה תקבל 7 חודשי אבטלה ועוד 5 חודשים נוספים ועד כ-4000 שקלים בחודש. מענק מעבר להעלאת גיל הפרישה – נשים בנות 62 שאינן עובדות או בחל"ת שאינו מיוזמתם יקבלו מענק מעבר על סך 4000 שקלים. הגדלת "דיסריגאר" לנשים שעברו את גיל הפרישה – הסכום יגדל מ-6000 כיום ל-7500. סיוע לנשים המקבלות הבטחת הכנסה – לנשים אשר יגיעו לגיל 62 יינתן סיוע של 18 חודשים בגובה של 700 שקלים בחודש. בנוסף אישרה הועדה, כי נשים אשר תדחה להן הזכות לקצבת זקנה בשל מהלך העלאת גיל הפרישה יהיו זכאיות להטבות הנלוות לקצבה כגון הנחה בתשלומי החשמל, המים, הארנונה והתרופות, לתקופה של 4 שנים.


עם הפנים לעתיד

השינוי בגיל פרישה לא יקרה מחר. הוועדה קבעה כי החוק ייושם בשלבים שיתפרסו על כעשור ובמהלך כל התקופה הזו יעשה מעקב מדוקדק אחר ההשלכות של העלאת גיל הפרישה. החל משנת 2023 יוגש דו"ח אל 3 ועדות שונות – הוועדה לשוויון מגדרי, הוועדה למעמד האישה וכמובן ועדת הכספים בו תהיה בקרה ומעקב לצד ניתור השפעת השינוי על נשים במעגל העבודה. אם בניתור השתתפות במעגל העבודה, צמצום פערים כלכליים חברתיים, השתתפות בהכשרות מן המדינה ועוד.

אם את בשלהי שנות ה 50 וצברת זכויות לא מועטות לפנסיה, הרי שעכשיו זה הזמן להתחיל לנהל את הפרישה שלך בחוכמה ולראות כיצד את מנצלת את השינויים בחוק על מנת להבטיח כי שנות הזהב שלך יהיו ארוכות ומאושרות.


Comments


עוד כתבות במיוחד בשבילך

bottom of page