top of page

עסק משפחתי - כיצד תנהלו נכון את ההון?

יותר ויותר משפחות מבינות כי ניהול הון משפחתי יכול לשפר את המצב הפיננסי של כל בני המשפחה.


משפחה, אין ספק, זה הכי חשוב. אך דווקא שאנחנו מגיעים להון ונכסים אנחנו רואים שמשפחה זה חשוב אך כסף עלול להוות מכשול ומקור לחיכוכים גם במשפחות הכי טובות. לכן, אם צברתם נכסים או הון לא מבוטל, החל מדירה וכלה בתוכניות חיסכון וגמל, כדאי שלא תשאירו את הניהול שלהם ליד המזל או למישהו מתוך התא המשפחתי. עד היום ניהול הון משפחתי היה נחלתם של משפחות עשירות אך היום יותר ויותר משפחות מבינות כי ניהול הון משפחתי בצורה נכונה הינו חובה לכל משפחה. גם אם יש בידי המשפחה נכס אחד או תוכנית גמל או שתיים, כדאי לנהל את ההון המשפחתי בצורה מקצועית.

מלבד העובדה כי צבירת אותם נכסים הינה עבודה בפני עצמה, זוהי עבודה לא פחותה לשמר אותם ויותר מכך – לגרום להם להניב הון נוסף. ניהול הון משפחתי נועד למשפחות שהיו רוצות לשמר ולשפר את מצב הפיננסיים שלהם.


מהו ניהול הון משפחתי?

כפי שכבר אמרנו, גם משפחה מהמעמד הבינוני תוכל להפיק תועלת מניהול נכון של ההון המשפחתי. אך כשאנחנו מדברים על ההון הזה, הבה נשאל את עצמנו מה הוא כולל. אז מלבד המובן מאליו כגון נכסי נדל"ן, ההון המשפחתי כולל את החסכונות, הפנסיות, ושלל מוצרים פיננסיים אחרים כגון – קופות גמל, תיקי השקעות, פוליסות ביטוח, השקעות אלטרנטיביות באם נעשו וכדומה.

כל הללו מצטברות לכדי סכום לא מבוטל הדורש את תשומת לבכם כדי לשמור עליו וכדי לייצר רווחים משמעותיים למשפחתכם בעתיד. לכן, כשאנו באים לנהל את ההון המשפחתי ראשית נרצה פריסה של האופציות העומדות לרשותנו – אפיקי השקעה מניבים או סולידיים, וכמובן אדם בעל ניסיון שינהל בצורה מושכלת את הסיכונים באפיקי ההשקעה שנבחר.

אחד המרכיבים המרכזיים ביותר של טיפול מקצועי בהון המשפחתי הוא ניהול סיכונים מושכל. כל השקעה טומנת בחובה סיכון. ניהול הון משפחתי מנהל את כל הסיכוים הגלומים בכל אפיקי ההשקעה: המצב בשוק ההון, תחזיות לעתיד הרחוק והקרוב, גילאי חברי המשפחה ועוד.

ניהול ההון כולל גם התאמת הפוליסות לכל אחד מחברי המשפחה, תוך דאגה לכיסוי אופציונלי לאובדן הכנסות מחד, ומניעת תשלומים על פוליסות לא מתאימות או כפל ביטוחים.


לדעת לפרוש בשיא

תחום נוסף וחשוב שיש לתת עליו דגש הינו הכנה נכונה אל שנות הפרישה. שנות הפרישה המיוחלות משפיעות באופן מהותי על מצבה הכלכלי של המשפחה. תכנון פנסיוני מקיף מומלץ כבר משנות הקריירה המוקדמות ביותר.

חשוב לזכור, הצורך לניהול פנסיוני נכון רק יגבר ברבות הזמנים. בחירה מדויקת של הסל הפנסיוני עשויה לשנות את העתיד של כל המשפחה ולהעניק שקט לא רק בשנות הפרישה אלא גם לדור הבא.


תכנון מס משפחתי

כשאנו באים לנהל את הנכסים וההון בכל מצב אנו כמובן מתייחסים בצורה מעמיקה לסוגיות המיסוי השונות והוא הדין כאשר אנו באים לנהל את תכנון המס המשפחתי. שנים של עבודה קשה הובילו אתכם למעמדכם כיום ואתם רוצים לשמר את היכולות הכלכליות שרכשתם, לדור הבא. על כן מטבע הדברים מומלץ כי תצמצמו ככל האפשר את החובות שלכם ובמיוחד את המיסוי, אם על הכנסות, רווחים מהשקעות וכמובן מוצרי חיסכון שונים. תכנון מס נכון שחושב רחוק ומכליל את כל התרחישים האפשריים יכול למנוע מיורשיכם חבות מס אשר עלולה לפגום בהון המשפחתי הצבור.

בכל שלב של הדרך, אנו ממליצים להימנע מהסתמכות על חברי משפחה או מישהו מהמשפחה המורחבת ולתת את ניהול ההון המשפחתי בידיים מתאימות של מתכנן פיננסי מנוסה ואמין בעל ותק וכמובן הידע הנדרש כדי לשמר ולשפר את ההון המשפחתי שצברתם.

Comments


עוד כתבות במיוחד בשבילך

bottom of page