top of page

יום שישי השחור? תלוי את מי שואלים

את יום שישי השחור לא צריך להציג ורובנו נהנים מהנחות ענק בכל ענפי המסחר, מאלקטרוניקה ועד צעצועים לילדים, אבל איך בדיוק הוא משפיע על השוק הפיננסי?


עולם המסחר והשיווק מתכונן במשך שנה שלמה לחודשיים האחרונים בשנה. נובמבר ודצמבר נחשבים "חודשי הקניות" הרשמיים, עם עלייה משמעותית במחזורים כמעט בכל הסקטורים והם מגיעים לשיאם ביום אחד, יום השישי האחרון בחודש נובמבר, המוכר בעיקר כיום שישי השחור - בלאק פריידיי.

לא צריך אפילו להציג אותו, כולם מכירים ואוהבים את בלאק פריידי, יום ההנחות הגדולות של חודש נובמבר. יותר גדול מיום הרווקים הסיני, הרבה יותר שווה מסייבר מאנדי. בלאק פריידיי הוא בעצם היום שהתחיל את מסורת ימי המכירות של נובמבר. אז מי או מה עומד מאחוריו ואיך כל זה קשור לשוק ההון?


שחור הוא הרווח החדש

צירוף המילים "שחור" ו"יום" בדרך כלל לא מבשר טובות בעולם העסקי והפיננסי. יום שני השחור היה השם שהוענק ליום מכירת החיסול לפני המשבר הכלכלי הגדול של 1929, יום שלישי השחור ייזכר לדיראון עולם כיום בו התרחשה המפולת הגדולה של 1987 שהייתה אף נוראה יותר מהמפולת של 1929. באנגליה זוכרים את יום רביעי השחור – אותו יום בו נאלצה ממשלת אנגליה להוציא את הפאונד משוק הסחר האירופי בשנת 1992. כל הימים השחורים האלו לא בישרו טובות לכלכלה, איך זה שדווקא יום שישי השחור נמלט מגורלם של ימים אחרים? שורשי "בלאק פריידי" נעוצים הרחק בשנות השישים בארה"ב ומסמלים את תחילת עונת הקניות והחגים מחג ההודיה ועד סיום חג המולד. אלו ימי קניות שמגיעים לשיא לא נתפס של עסקאות המתרחש דווקא ביום זה, כנראה מכיוון שהוא היה יום חופש במרבית מקומות העבודה בארה"ב. יום החופש הזה, מאפשר לאנשים רבים לצאת לקניות לעונת החגים. האגדה מספרת שהמשטרה בארה"ב לא יכלה להשתלט על העומסים הכבדים בכבישי ארה"ב ועל התורים בחנויות ויום זה נקרא על שם עומסי התנועה ההם וביננו מי שעמד או צפה מהצד באחד מעומסי התנועה האלו יכול להבין סברה זו. הסבר נוסף, שככל הנראה הינו מיתוג של סוחר ממולח וחריף או סוכנות פרסום בשדרות מדיסון, הוא שהביטוי – "בשחור" או באנגלית "in the black" מבטא את שורת הרווח, כיוון שבימים שלפני תוכנות חשבשבת, סוחרים רבים סימנו את הפסדי החנות באדום ואת הרווחים בשחור מכאן שיום שכולו רווחים הוא יום שחור וככה היום הזה קיבל את שמו.


כולנו מרוויחים – כיצד טירוף הקניות משפיע על המניות?

אחרי המיתוג וההצלחה המסחררת של "בלאק פריידי" עולם המסחר ראה כי טוב מאוד ומיתג את כל חודש נובמבר כחודש הקניות הגדול כשהוא פורס את טירוף ההנחות על פני כמה ימים והופך את עונת הקניות והמסחר המקוון לתחרותי מאי פעם. מה שהתחיל בארצות הברית בהדרגה סחף את העולם כולו כאשר משנות ה 2000 ישנה עלייה במסחר בחודש זה בכל רחבי העולם. לכן מובן מדוע חודש נובמבר הפך להיות קריטי עבור הכלכלה ושווקי המניות ובשנת הקורונה המשמעות שלו התחדדה אף יותר. עסקים רבים רואים לא רק בבלאק פריידי, אלא בכל נובמבר כחודש בו נבחנים הביצועים של העסק. משקיעים מסתכלים על תקופה זו ככלי אומדן לבריאותו של ענף זה או אחר ועמידותו הכלכלית. הצריכה הפרטית שבא לידי ביטוי בחודש זה, החשיפה של צרכנים ברחבי העולם למבצעים והנחות, מראה כי מסחר קמעונאי חשוב ביותר לא רק לבתי עסק המוכרים סחורה פיזית, אלא גם לפלטפורמות טכנולוגיה ופתרונות שונים העוטפים את תחום הקמעונאות – ממרקט פלייס כמו אמזון ועלי-באבא ועד פלטפורמות לפרסום כחברת מטא (הכוללת את פייסבוק, אינסטגרם, ווטסאפ) וגוגל, שרושמות גם הן עליית רווחים מטאורית בחודשים אלו והתשלום להקלקה והמרה עולה פלאים. במצב זה המניות הנסחרות של כל חברות הקשורות קשר ישיר או עקיף לענף הקמעונאות, עשויות לעלות או לרדת בצורה דרסטית ומשקיע נבון יראה בביצועי נובמבר עוד סמן לארגון בריא, מתפקד ובעל צמיחה.

Comments


עוד כתבות במיוחד בשבילך

bottom of page