top of page

השקעה חברתית – כיצד הפכו משקיעים למשפיעני רשת וכיצד זה קשור לשוק ההון?

אנחנו חיים בעידן בו ציוץ אחד של משפיען רשת משוק ההון יכול להשפיע על כספי הפנסיה שלכם. איך זה קורה ומדוע?


העידן הזה שייך לאנשי ההייטק. הם כוכבי הרוק של העשור הנוכחי. הם שינו את העולם שלנו מקצה לקצה – ברשתות חברתיות, דרכי תקשורת, התקשורת עצמה ואפילו את חיי היום יום שלנו בבית וברחוב.

לא פלא שאנשים רבים ברחבי העולם מחכים למוצא פיהם, שגם הוא, כמו כל מוצא פה בימינו, עובר דרך

הרשתות החברתיות.

מטבע הדברים אנשים מחכים לציוץ של טים קוק על הגרסה החדשה של אייפון או לשמוע ממארק צוקרברג על ההתפתחויות החדשות בעולם המטאוורס, אך לא רק להכרזות הגדולות יש משקל. גם לציוצים הקטנים, לפוסטים אגביים שכל אחד מהמנכ"לים הללו מעלה, יש חשיבות עצומה – הוא מוריד ומעלה את ערך מניות החברה וציוץ אחד יכול להזניק שווי חברה או של מטבע קריפטו ובאותה מידה לגרום להפסדים גדולים. איך זה קורה ומדוע? כתבנו פוסט קצר בנושא.

שינוי האקוסיסטם של שוק ההון

שוק ההון נראה בעיני הציבור כשוק של אנשים רציניים בפנים חתומות ולא בכדי כאשר רוב העוסקים בו הם בנקאים, משקיעים, ואנליסטים. הללו מובילים את שוק ההון ומנתבים אותו מעל מאה שנה כאשר הדרך שלהם היא פרסום אסטרטגיות השקעה וניתוחי שוק מעמיקים ורציניים. בשנים האחרונות שוק ההון עובר כמו כל העולם דיגיטציה מוגברת. משוק סגור למביני עניין ועשירים בלבד הוא נפתח אל הקהל הרחב ואל פלח אוכלוסייה צעיר שרגיל לראות מסכים ולא ספרים עבי כרס החוזים את שוק ההון לחודש הקרוב.

ניתוח שוק ההון קיבל גישה מרעננת יותר מהניתוח המסורתי הפונדמנטלי, המדגישה את יכולת ניתוח התזוזות המהירות בשוק ההון ומסתמכת פחות על דוחות רבעוניים וחישובים כספיים. בנוסף לכך שוק ההון נפתח גם למשקיעים קטנים, כאלו שיכולים לשחק עם כמה אלפים או עשרות אלפים כאשר הם עוקבים אחרי חברה שהם מאמינים בה ולא סומכים רק על האנליסט מבית השקעות. שחקנים חדשים אלו שינו את הדרך בה אנו מסתכלים על כל האקוסיסטם של שוק ההון.

המלך של הטוויטר – אילון מאסק

אנו רואים אותם בטוויטר, עוקבים אחריהם בטיקטוק ומתפעלים מסגנון חייהם באינסטגרם. מובילי דעת קהל נוצרו עם עליית הרשתות החברתיות ומהווים היום נדבך חשוב בכלכלה ובמסחר. אך לא רק משפיעניות ביוטי משנות את חוקי המשחק. הרשתות החברתיות הפכו את המידע השמור לזמין מאי פעם והיום רבים האנשים שחולקים מידע שיהיה שמור לאנליסטים ומשקיעים ברשתות החברתיות. הקורונה הושיבה הרבה אנשים בבית בחוסר מעש אבל עם זמן מחשב בלתי מוגבל ולכן אנו רואים עלייה של צעירים רבים שנכנסו לשוק ההון. כניסתם של הצעירים הללו משנה את חוקי המשחק. המילניאל ודור ה-Z רגילים לעקוב אחרי משפיעני רשת כמעט בכל תחום בחייהם מה הפלא שעם כניסתם לשוק ההון הם מחפשים אחר מי לעקוב? ומה יותר טוב מאשר לעקוב אחרי מי שמובילים את דירוג האנשים העשירים בעולם ובמיוחד אחרי יזם צעיר כמו אילון מאסק. אילון מאסק הוא יזם ומשקיע קנדי-אמריקני, מקים חברת "פייפאל", פלטפורמת תשלומים אינטרנטית ופורצת דרך בתחום הפינטק. מאסק הקים גם את Space-X המפתחת לווינים, טילי חלל וחלליות כאשר שוב גם חברה זו פורצת דרך בתחומה ומייצרת את הרקטות החזקות בעולם ומקדימה בכך גופים ממשלתיים סביב העולם. בשנת 2003 הצטרף אל "טסלה" חברה המתמחה ברכבים חשמליים אשר שואפת לייצר מכוניות אוטונומיות וכעת היצור שלה עומד על 250 אלף מכוניות בשנה והמנייה שלה צומחת בקצב מסחרר אך גם נתונה לתנודתיות לא מועטה.

מאסק הופך להיות גורו אינטרנטי עבור מאות אלפי ומיליוני משקיעים צעירים אשר מחכים למוצא פיו. הוכחה להשפעת הפרסונה החברתית של מאסק ברשת מתחילה ב 2018 מאסק מצייץ בטוויטר את המונח Gamestok!, משחק מילים מטופש שהגיע מהפורומים ב-Reddit. מנייה של חברה בשם זה זינקה בעשרות ומאות אחוזים בגלל הציוץ שלו. כאשר טסלה הודיעה כי רכשה ביטקוין בשווי מיליארד וחצי דולר ערך המטבע זינק וכאשר מאסק צייץ כי יהיה ניתן לרכוש "טסלה" בביטקוין, הוא חיזק את שוויו אף יותר. נראה שאילון מאסק התאהב בתפקידו החדש ככוכב רשת. הדוגמא הטובה ביותר לכך שהוא מודע להשפעתו היא המשחק המכוון שלו בדוג'קוין, מטבע קריפטו שנוצר כבדיחה.

אילון מאסק ומארק קיובן צייצו על המטבע והוא עלה במאות אחוזים. לאחר מכן מאסק צייץ כי הוא קנה לבנו דוג׳קוין. שווי המטבע צנח בכ-25%. מאסק היה היזם הראשון שהתארח בתכנית הטלוויזיה SNL ונחשו מה? גם הופעתו בתוכנית, גרמה לתזוזה במחיר.

מה שמצחיק את מאסק פחות מצחיק את שוק ההון

בשנים האחרונות השפעתם של אנשים מחוץ לשוק ההון הולכת וגוברת - יזמים, מנכ"לים מוחצנים מפורסמים, משפיעים על תזוזת שוק ההון פשוט על ידי הבעת דעה עד כדי כך שזה נראה כמו שעשוע שמסב להם הנאה. אך בעוד אובדן של כמה מיליונים הוא כסף קטן עבור אותם אנשים לאדם מן השורה זו פגיעה קשה לא רק בהשקעה שלו אלא גם לאנשים המחזיקים בקרנות פנסיה המשקיעות באותם מניות. כלומר ציוץ מצחיק של מאסק מוחק לכם חלק משווי הפנסיה.

שוק ההון מאז ומעולם היה מקום בו רצים אחרי המגמה הבאה והרבה פעמים נעשות השקעות לא רציונליות שמשנות את המאזנים. אך היום ההשפעה הפכה דרסטית עם כניסתם של בני ה 40 ומטה לתוך המשחק – הטרנדים הופכים רגשיים יותר ולא הגיוניים וישנו משקל כבד מדי לכל ציוץ, בין אם הוא מגיע מאילון מאסק או ממשפיען מוביל בטיקטוק או בטוויטר. אלו אנשים שמזיזים שווי של מיליארדים בציוץ או פוסט אחד ויתכן שאינם מודעים לאחריות הכבדה המוטלת עליהם. אנו כמשקיעים נבונים וזהירים צריכים לקחת בחשבון כרגע את המשוואה החדשה הזו ולהבין כיצד אנו יכולים להוסיף אותה אל סל הפרמטרים המסייעים לנו לעשות סדר בכל הכאוס הזה.Comments


עוד כתבות במיוחד בשבילך

bottom of page