top of page

הסיפור של אל סלבדור והביטקוין

מה הקשר בין מטבע הקריפטו המוכר ובין מדינה קטנה במרכז אמריקה? סיפור על כסף, השפעה, בנקים ודמוקרטיה. הכירו את הסיפור של אל סלבדור.


קהילת הקריפטו במערב חגגה כאשר הפרלמנט בסן סלבדור העביר במהלך שנת 2021 הצעת חוק אשר הפכה את מטבע הביטקוין למטבע הרשמי במדינה. בשלב ראשון הצהיר הנשיא נאיב בוקלה, מיליונר צעיר אשר ירש הון מאביו, שיקים עיר עתידנית בהשקעה של מיליארד דולר שיגויסו דרך אג"ח, שכלכלתה תישען על מטבע הביטקוין בלבד ותהיה אוטונומיה עצמאית ומנותקת מכל חוקי המדינה.

לטענתו של הנשיא הצעיר, 70% מתושבי המדינה עניים וזו יכולה להיות דרך מצוינת לאפשר לכל תושב במדינה גישה לרשת מסחר ללא רגולציות ובירוקרטיות מורכבות. כדי לבטל את הביקורת על זיהום הסביבה הכבד שנגרם על ידי כרייה של מטבעות קריפטו, הצהיר שהמטבע ייכרה בעזרת הר הגעש המשקיף על העיר החדשה אשר בתכנון בעזרת אנרגיה גיאותרמית אשר הר הגעש מייצר.

תרומה מסתורית ומענקים בביטקוין

כשנה לפני הפיכתו של מטבע הביטקוין למטבע רשמי במדינה, נהנה כפר קטן לחופי המדינה בשם אל סונטה מתרומה אנונימית בסכום מאוד גבוה מאדם שהשקיע בביטקוין בתחילת דרכו והתעשר בשל כך. הכפר שבו 3000 תושבים אימץ לחיקו את המטבע וכך תושבים עניים רבים שלא החזיקו בחשבון בנק מוסדי, קיבלו אפשרות לנהל את חיי המסחר היומיומיים שלהם בצורה עוקפת בנקים. זאת רק בעזרת אפליקציה על הטלפון החכם אשר ברשותם. התורם האנונימי דאג למסד את השימוש בביטקוין בשלל דרכים, כך שתושבי המקום יכלו לקבל שכר על עבודתם ותלמידי בתי הספר נהנו ממענקים שונים בעזרת המטבע המבוזר.

על פניו נדמה כי פועלו של הנשיא החדש נועד להיטיב עם האזרחים ולשפר את חייהם עד מאוד, אך קולות רבים יצאו נגד מהלך זה. כדי להבין את הקולות הנגדיים צריך לקבל קצת רקע היסטורי על המדינה בעלת הדמוקרטיה השברירית הזאת.

היסטוריה כלכלית בעייתית

לשם כך נחזור מספר שנים אחורה לתחילת המילניום. בשנת 2001 משבר כלכלי עמוק, הביא את השלטון להפוך את הדולר האמריקאי למטבע רשמי במדינה לצד המטבע המקומי, הקולון. בשנת 2004 הדולר נותר לבד בתור המטבע החוקי היחיד. המטרה היתה לבסס את כלכלת אל סלבדור, אבל שיעורי פשיעה גבוהים שהרחיקו משקיעים זרים לצד חוסר בהשכלה, רק העצימו את חוסר היציבות הכלכלית במדינה. המעבר לשימוש בדולר פגע ביכולת היצוא של המדינה בשל אי יכולת להתחרות עם כלכלות חזקות וגדולות בהרבה.

אל סלבדור היא מדינה קטנה וחסרת השפעה בקהילה הבינלאומית. ולכן כאשר הנשיא בוקלה הצהיר חגיגית על המהלך פורץ הדרך, החדשני והעתידני, רבים כאמור בקהיל הקריפטו הריעו לו. לפתע הזרקורים היו מופנים למדינה הזניחה הזו.

אבל אף אחד מאותם אנשים לא הכירו המצב בסן סלבדור. לעומת הקהילה העסקית, הבנק העולמי דחה את הבקשות לסיוע של סן סלבדור בתואנה שהוא חושש מאי סדרים וחוסר שקיפות שמלווה עם השימוש במטבע.

התנגדות מבית

אכן, גם מבית קמו מתנגדים למהלך והפגנות צצו ופרעות החלו במדינה הזו, שבימים רגילים היא שקטה ונינוחה. הציבור הרחב התנגד למהלך. הציבור אינו הבין את המטבע הזה שלא ניתן להחזיקו פיזית וממשית ביד. אחת מהפעולות הראשונות בהן נקט הנשיא בוקלה כשזכה בשלטון בבחירות דמוקרטיות ב- 2019, היתה פיטורי היועץ המשפטי לממשלה ושופטי בית המשפט העליון ומינוי מקורבים במקומם, במטרה לבצר את השלטון. לפתע דמוקרטיה שהצליחה לשרוד לאורך שנים גם אם היו קשיים נראתה לרבים פחות יציבה ועמידה.

החשש של רבים מאזרחי המדינה היה ששימוש במטבע הביטקוין הוא עוד מהלך שנועד לשרת את טובתו האישית. אכן, נכון להיום, ניתן לומר שהחששות אומתו. שלטונו של הנשיא בוקלה הופך להיות ריכוזי יותר ושקוף פחות ככל שהשנים חולפות והשחיתות מרקיעה שחקים. מתבצעים בה שורה של הפרות של זכויות אדם וארגוני חברה אזרחית.

בימים אלו אל סלבדור מבודדת יותר ויותר מהקהילה הבינלאומית לאור התהליכים אשר עוברים עליה. הנשיא בוקלה השתמש במטבע הביטקוין לייצר לעצמו יחסי ציבור טובים אבל הנתונים מראים שנכון להיות מטבע הביטקוין מצוי בנפילה משמעותית בשימוש כאשר פחות – 5 אחוז מושבי המדינה מעוניינים בו והשימוש בו צנח ב- 89 אחוזים.


נטען שכוונתו של בוקלה בבסיסה היתה חיובית ונכונה והביעה מחאה מהתנהלותו של הבנק העולמי וקרן המטבע. גופים שאינם מיטיבים עם המדינות היותר חלשות ברחבי העולם. אבל יש מי שאומרים שבוקלה הוא חלק מהבעיה, לא חלק מהפתרון.

רוצים לדעת עוד על הביטקוין, מטבעות הקריפטו וכיצד הם משפיעים עליכם? עקבו אחרינו באתר וברשתות החברתיות והצטרפו לוובינרים עם פאנל המומחים של WEBIZ


Comments


עוד כתבות במיוחד בשבילך

bottom of page