top of page

הדילמה הפוליטית של הפנסיה

ההשפעה של מגמות פוליטיות עולמיות לא פוסחת גם על התחום הכלכלי בכלל ובפרט על תחום התכנון הפנסיוני. הנה כמה דברים שכדאי לכם לדעת בנושא.


ישראל היתה עד תחילת 2008, אחת מן המדינות הבודדות בעולם המערבי בהן לא היתה חובת הפרשה לפנסיה. עד אותם ימים, כ- 40 אחוז מהעובדים במשק, נשענו על קצבת הזקנה בלבד בעת הגיעם לגיל פרישה. קצבת הביטוח הלאומי מהווה כ- 16% מהשכר הממוצע במשק. מצב זה לא אפשר לרבים באוכלוסייה להתקיים בכבוד, בייחוד לעובדים אשר כושר ההשתכרות שלהם נמוך.

חוק פנסיה חובה

על פי התכנית המקורית של החוק כלל העובדים במשק נדרשו לבטח את עצמם. השכירים ומעסיקיהם נדרשו להפריש אחוז מסוים מהמשכורת החודשית (המעסיקים ביחס גדול יותר מהשכירים), אך גם העצמאים נדרשו לכך. לבסוף, בהצעת החוק הסופית אשר עברה בשנת 2007, הוחלט שהחובה תחול רק על השכירים במשק. כפיצוי על השחיקה בשכר הנטו של השכבות המשתכרות נמוך, הוחלט להנהיג עבורם מס הכנסה שלילי. מענק אשר נועד לעודד אותם להשתתף בשוק העבודה. ב- 2016 לאחר חבלי לידה קשים, הורחב החוק והוחל גם על עצמאים.

פנסיה ופוליטיקה - הזווית העולמית

הפנסיה ברחבי העולם היא כלי רווחה אחד מבין סל כלים שמדינות שונות ברחבי העולם מספקות לאזרחיהן על מנת שיוכלו להתקיים בכבוד לאחר גיל הפרישה. לכל מדינה חוקי פנסיה שונים, כל מדינה על פי עקרונותיה מדיניותה ומשטרה. בין אם הן דוגלות ב'שוק חופשי' ומקדמות מדיניות של מינימום התערבות של המדינה בשוק זה, ובין אם מדובר במדינות אשר מדיניות רווחה היא נר לרגליהן, אין מדינה בעולם היום, אשר מסירה באופן מוחלט את אחריותה לרווחת האזרח לאחר פרישתו משוק העבודה.

בעולם מתרבים היום בעיקר במדינות המערב, קולות אשר מבקשים לבטל את 'מדיניות הרווחה' באופן גורף ומבקשים לתת לשוק לנהל את עצמו. קולות אלה אשר טוענים שהמדינה אינה אמורה להיות "הגננת והגנן" של הציבור והגיע הזמן לתת לציבור לשלוט בכספו ולהיות אדון לעתידו וגורלו. מדיניות זו, לטענתם, תיטיב עם כל הצדדים הנוגעים בדבר. לתפיסתם, המדינה תוכל לגבות פחות מיסים, נטל המס על המעסיקים והאזרחים ירד באופן דרמטי, והשכירים יהיו חייבים ללמוד לנהל את עצמם כלכלית באופן אחראי לקראת העתיד.

לא בכדי מדינות אינן ששות בלשון המעטה, לפנות לנתיב החברתי הזה. גם המדינות המזוהות יותר מכל עם מדיניות כלכלית ימנית ליברלית.

תפיסת עולם זו, המוגדרת כ"ליברטריאנית" מלשון ליברטי- חירות, נתפסת על ידי כלכלנים רבים, גם אלו המזוהים עם הימין ודוגלים בקפיטליזם, כתפיסת עולם קיצונית שעלולה ליצור בעיות קשות בטווח הקרוב.

בעוד כלכלנים ואזרחים מהשמאל ברחבי העולם דוגלים בהרחבה של אחריות המדינה ודורשים להעמיק את תמיכתה בשכבות הביניים והשכבות הנמוכות, המדינות עצמן בדרך כלל מחפשות את שביל הזהב שמתהלך בין תפיסות ימניות לתפיסות שמאלניות ומנסות להקנות לציבור כלים לקחת אחריות על גורלם אך בלי להסיר ידיים לחלוטין ולוותר על רשת ביטחון עבורם.

רוצים לדעת עוד איך להסתדר בתוך הג'ונגל הפנסיוני ולשלוט בעתידכם הכלכלי, עם ובלי העזרה של המדינה? עקבו אחרינו בפייסבוק והצטרפו לוובינרים המקצועיים.

Comments


עוד כתבות במיוחד בשבילך

bottom of page